Cuvée Ostrava 2018

cuvée Ostrava

Šestnáctý ročník mezinárodní soutěže Cuvée Ostrava, který každoročně pořádá Klub Ostravských Vínobuditelů na hotelu Zámek Zábřeh ve spolupráci s Národním vinařským fondem byl pro nás prémiérou. 26.dubna při slavnosním vyhlašování vítězů jedotlivých kategorií jsme také měli svá tři “želízka v ohni”.

Tuzemští vinaři a dovozci vín ze zahraničí nominovali do letošního ročníku Cuvée Ostrava v šesti soutěžních kategoriích 160 soutěžních vzorků, z toho např. 49 bílých vín suchých, 32 bílých vín polosuchých a polosladkých a  42 vín červených. Celkem byla do soutěže přihlášena vína dvanácti zemí: Česká republika (121 vín), Slovensko (13), Rakousko (6), Španělsko (5) ad.

Dne 16. dubna 2018 byla vína hodnocena pod odbornou garancí Národního vinařského centra ve Valticích. Hodnotilo se stobodovou stupnicí v souladu s kritérii definovanými Národními standardy certifikovaných soutěží vín v České republice.

Titul šampióna suchých bílých vín získalo slovenské cuvée Chardonnay a Pinotu blanc Ferdinand Fussmann Pannonia 2015 (Vinárstvo Golguz, Hlohovec) z Malokarpatské vinařské oblasti. Šampiónem červených vín se stala izraelská Assemblage Eitan 2013 (Barkan Wine Cellars, Kibbutz Hulda) z Cabernetu Sauvignon, Merlotu a Syrahu.

S velkou radostí jsme si odnesli si stříbrnou medaili za španělské cuvée Crianza 2014 z vinařství Ortega Ezquerro. Ale to není všechno!

Pomyslné medaile a tituly šampiónů udělovaly v ostravském Zámku Zábřeh dne 26. dubna 2018 Komise veřejnosti. Tyto výsledky umožňují vinařům a dovozcům porovnat názory odborníků a milovníků vín. A tady na nás čekaly rovnou 2 zlaté medaile!

Autorské víno Don Quintin 2010 z vinařství Ortega Ezquerro a opět Crianza 2014 vybráli dvě zlaté medaile se ziskem 86 a 87 bodů.

Celý večer probíhal v příjemné atmosféře a za doprovodu cimbálové muziky Friš. Zpřístupněna byla výstava vín s možností volné ochutnávky nejen soutěžních vzorků, ale také odrůdových vín přítomných moravských vinařů a dovozců zahraničních vín.

Děkujeme všem hostům, kteří rádi ochutnávali moravská, rakouská a španělská vína u našeho stolečku a těšíme se na další společnou degustaci!