V Praze proběhl International Wine Show Prague

11. října se v hotelu Hilton konal 19. ročník setkání světových vinařů International Wine Show Prague. Mezinárodní výstava vín byla určena pro odbornou veřejnost. Sešlo se zde 74 vystavovatelů z 19 zemí.

To je samo o sobě zajímavá informace. My se vám však chceme pochlubit, že jsme byli u toho. Španělské vinařství Ortega Ezquerro, pro které jsme exkluzivním partnerem v ČR, nám svěřilo své zastoupení na této prestižní vinařské akci. Návštěvníkům jsme představovali celé portfolio jeho vín – tedy 2 bílá vína, 1 růžové a 4 červená vína. Vína zajímala majitelé vinoték, hotelů, restaurací i české sommeliery.

Vinařství Ortega Ezquerro z oblasti severního Španělska Rioja vede pravnuk zakladatele pan Carmelo Ortega. Jeho pradědeček v 19. stol vinařství založil a na jeho počest jsou pojmenovaná dvě autorská vína – Don Quintin Ortega Blanco – bílé barikové víno se sametovou chutí a Don Quintin Ortega Tinto – červené víno ze 100 let staré vinice s neuvěřitelně jemnou chutí a dlouhou dochutí s dotelem bariku.

Televize Praha natočila toto krátké video z IWSP. Nenajdete nás tam osobně, ale v 01:20 a v 01:40 je záběr na naše španělská vína z pohledu ze zákulisí.

http://prahatv.eu/zpravy/archiv/1///clanek/5682/5682-v-praze-probehl-international-wine-show-prague

Děkujeme za tuto příležitost a těšíme se na příští ročník, protože letos jsme díky velkému zájmu neměli čas ochutnat vína konkurence. 🙂

Vinobraní na Grébovce

Vinobraní na Grébovce 2017

Vinobraní na Grébovce je největší vinobraní pořádané v Praze. Letos se konal jeho 11. ročník v Havlíčkových sadech, známých jako Grébovka, čímž došlo k obnovení dávné vinařské tradice. V krásném parku návštěvníci ochutnali víno a burčák, nechyběly ani koncerty a divadelní představení.

Letošní tématem Vinobraní na Grébovce byla První republika. K vidění byly historické automobily a dámy v dobovém oblečení. Proto ani my jsme si tuto akci nemohli nechat ujít, nasadili si kloboučky a velice rádi jsme rozšířili nabídku mnoha vinařství o

vína „vybrána s chutí“!

Děkujeme mnoha zákazníkům nejen Prahy, kteří přišli ochutnat nebo se stali pravidelnými hosty. Zaměřili jsme se na vína s příběhem – oblíbená vína z vinařství Bílkovi Sauvignon a I love pinot, sladší vína Pálava a Rulandské modré klaret z vinařství Zborovský a vyjímečná vína z vinařství Špalek.

Druhou polovinu nabídky vín tvořila španělská vína z oblasti Rioja. Nejvíce zaujala těžší vína Crianza Magnum z vinařství Vallemayor a Crianza ročníku 2013 z vinařství Ortega Ezquero.

Už teď se zase těšíme do Prahy, kde brzy opět přivezeme vyjímačná vína z Moravy i ze Španělska.:-)

Vinařská akademie Valtice II – vinařství ČR

Strávili jsme víkend v hlavním městě vína, ve Valticích. Zúčastnili jsme se pokračování Vinařské akademie I, a stálo to za to. Víkend plný informací, praxe a poznávání vína jsme si nejen užili, ale objevili jsme také něco pro naše náročné zákazníky. Podařilo se nám navázat spolupráci přímo s vinařstvím prezidenta a zakladetele Vinařské akademie Valtice, pana Jiřího Kopečka. Jeho vinařství je zaměřené na výrobu přívlastkových vín z významných viničních tratí. Vína jsou vyráběna šetrnou technologií, která zvýrazní jejich jedinečnost a původ. Zákazníci, kteří ocení plná vína s dlouhým potenciálem zrání a špičkovou kvalitou, se tak mají na co těšit. Ochutnali jsme také oranžové víno, které bude stát za to, ale necháme ho ještě uležet… 🙂

Salon vín ve Valticích… pokračování

Jak už jsme psali dříve, v sobotu 1.7. jsme se v rámci degustačního víkendu vydali do podzemí Valtického zámku, kde se nachází známá výstava Salon vín. Doporučili jsme vám rulandské bílé, ryzlink vlašský a jedno rosé.

Zkoušeli jsme však také polosladká a červená vína. Z těch červených určitě vyzkoušejte č. 80 Zweigeltrebe 2015 z vinařství Sing Wine z Velkých Bílovic. Bílovické červené máme obecně moc rádi my i naši zákazníci – proto nabízíme většinu moravských červených vín z vinařství Bílkovi. Toto jakostní odrůdové víno mělo světle rubínovou barvu,
v chuti bylo ovocnější s výraznější mladou kyselinkou.

Z polosladkých vín nás zaujala Pálava z vinařství Vajbar. Víno s velmi dlouhou dochutí, sladkou
po exotickém ovoci mango a papája. Tento výběr z bobulí obsahuje téměr 40 g zbytkového cukru, má krásně zlatou barvu a lákavou vůni po růžích a meruňkové marmeládě.

Vinařství Sonberk zabodovalo se svým cuvée Chardonnay & Rulandské šedé. Víno z roku 2013 zrálo
ve francouzských dubových sudech a je v něm díky tomu patrná máslová a oříšková chuť. Víno je vhodné k dalšímu zrání v lahvi do roku 2024.

Pokud jste po přečtení tohoto článku dostali chuť na vínko, nejste sami. 🙂

Salon vín ve Valticích

Salon vín

V sobotu 1.7. jsme se v rámci degustačního víkendu vydali do podzemí Valtického zámku, kde se nachází známá výstava Salon vín. Expozice obsahuje 100 nejlepších vín
od vinařů, kteří se zúčastnili soutěže Salon vín a získali zlatou medaili.

Během dvouhodinového vstupu jsme se snažili ochutnat co nejvíce vín, ať Vám můžeme doporučit, na co se zaměřit během vaší návštěvy. Vína, která vám zachutnají, si můžete také zakoupit. Setkáte se zde s docela vyššími cenami (které si stanovují samotná vínařství) většinou v rozmezí 200 – 400 Kč.

Prostředí sklepa je příjemné, vzdušné, čisté. Samozřejmostí je možnost opláchnutí skleničky, pitná voda
a chleba k vínu.

A teď už k našemu doporučení – začneme netradičně od konce. Na konci prohlídky na vás čeká bonus
v podobě šesti rosé, které jsou zařazeny v tzv. Letní prezentaci růžových vín. Nejvíce nás zaujalo André rosé 2016 z vinařství Vajbar, které mělo sytě malinovou barvu, v chuti připomínalo višně se šťavnatou kyselinkou. Můžeme ho přirovnat k André rosé, které najdete také u nás v nabídce.

Hledali jsme skvělý „vlašák“ a našli ho u č. 5 pod značkou Davinus. Minerální chuť s tóny pomeranče
a oříšky v závěru nás mile potěšila.

Vždycky říkáme, že od odrůdy Rulanské bílé nečekáme mnoho a raději se necháme překvapit. A to se stalo u vína z vinařství Zapletal č. 30. Víno s ovocitě kořenitou vůní, dlouhou dochutí, jemnou kyselinou s tóny zralé hrušky bylo velmi osvěžující a lahodné.

Zkoušeli jsme také polosladká vína, Ryzlinky i červená vína – naše doporučení prozradíme příště. 🙂

Otevřený sklep s víny Rioja

Ve čtvrtek a v pátek 22. – 23.6.2017 jsme pro naše zákazníky „otevřeli sklep“. A nejen to, nabídli jsme vám okolo 15 vzorků španělských z oblasti Rioja ve Španělsku. Protože jsme exkluzivními partnery dvou rodinných vinařství Vallemayor a Ortega Ezquerro, chtěli jsme, ať poznáte plnou a harmonickou chuť všech španělských vín, které nabízíme.

Pro řidiče jsme připravili bezinkovou limonádu, pro všechny malé občerstvení. Kdo pořádně odegustoval, mohl se přesunout nahoru a posedět s přáteli u vínka podle svého výběru.

Vyšlo nám skvělé počasí, v podvečer jsme se zchladili ve sklepě, později si užili teplý večer pod hvězdami.

Už teď se těšíme na další Otevřený sklep v červenci!

Karneval chutí

karneval chutí 2017

Letos poprvé jsme se zúčastnili gastro festivalu Karneval chutí. Karneval chutí Ostrava – to je pestrá nabídka výborného jídla, pití, ochutnávek, kávy, koštu vína, kuchařské show a různých gastronomických lahůdek.

Hlavně v sobotu se u nás sešlo takové množství zákazníků, že jsme skoro nestíhali nalévat! Příští rok přijedeme zase
a vezmem s sebou i pomocníky, ať se dostane na všechny
z vás, kteří si budou chtít o víně také popovídat. Často jste se ptali na to, jak vína vybíráme, kde si je můžete zakoupit a zda je rozvážíme. Tím, že jste zavítali na náš web, určitě už znáte odpovědi a pokud ne, napiště nám na chatu nebo email, rádi vše vysvětlíme.

Děkujeme, že jste k nám přišli NaVínko. Jsme moc rádi, kolik nových zákazníků jsme poznali, a že vám u nás chutnalo :-).

Rodinné vinařství Vallemayor

Vallemayor

Při návštěvě vinařské oblasti Rioja nám bylo velkým potěšením seznámit se s Rafaelem – majitelem vinařství Vallemayor.

Vinařská tradice rodiny Pérez Foncea se datuje do konce 19. století, a roku 1984 byla převedena pod společný název Bodegas Vallemayor S.L. Dnes vede vinařství v obci Fuenmayor v Rioja Alta se 70 hektary vinic pravnuk zakladatele Rafael Pérez Foncea, který vyrábí víno s důrazem na kvalitu ve spojení s moderními postupy tak, aby výsledná vína vynikala svou osobitostí, plností a komplexností. Vína zrají v celkem 3000 ks sudech typu Bordeaux, z toho 60 % je vyrobeno z amerického dubu a 40 % z francouzského. Již brzy vína představí Navínko a jako překvapení v budoucnu chystáme v Ostravě řízenou degustaci přímo Rafaelem:-)

Rodinné vinařství Ortega Ezquerro

Španělské víno Rioja

Rioja víno z této oblasti nás přimělo k návštěvě místních vínařství. Podívali jmse se také do rodinného vinařství s více než staletou historií Ortega Ezquerro. Dnes ho řídí Carmelo Ortega, pravnuk zakladatele Quintína Ortega. Filozofie tohoto vinařství vychází z  moderních postupů při zachování důrazu na kvalitu a ruční práci. Carmelo má velmi ambiciózní cíl, a to ukázat světu, co to znamená „vína z obce Tudelilla“. Jeho touha přestavuje snahu dokázat, že vína světové kvality pocházejí právě z této malé obce v oblasti Rioja

Obec Tudelilla leží v oblasti Baja Rioja – tedy Dolní Rioja. Oblast je plná oválných kamenů, kde lze jasně rozeznat odlišnosti ve vinařství, jako stoletá Garnacha či velmi hluboké Tempranilo. Půda je zde chráněná horami, obklopená křovinami, kde nalezneme staré stromy mandlovníků a vinice. Tato oblast má unikátní podmínky díky velmi nízkému výskytu mrazů a konstantní vlhkosti vzduchu zejména v létě.

Historie vinařství se datuje do roku 1896, kdy vinařství zakládá Quintín Ortega s počáteční vizí pro výrobu dubových sudů pro zrání vín a následnou zaoceánskou přepravu. Zanedlouho se naštěstí vydal o krok dále, založil svůj první vinohrad a renovoval starý vinný sklep pro výrobu a zrání svých vín.

A my jsme moc rádi, že vám tento příběh, skrytý v jeho výborném víně, můžeme předat. 🙂